انواع کيفيت فيلم ها

کيفيت فيلم ها از کم ترين کيفيت که CAM هست به بهترين کيفيت که Bluray  هست به صورت زير هست.

CAM -> HDCAM -> TS -> TC -> DVDScr -> R6 ->R5 -> DVDRip -> R2 -> R-> WEBRip -> HDrip -> BRrip -> BDRip -> 720p Webrip ->720p HDrip-> HDTV-> 720p Web-dl  ->720p Bluray -> 1080p Web-dl -> 1080p Bluray

براي خواندن توضيحات بيشتر و مشاهده نمونه کيفيت فيلم ها به صورت تصويري به ادامه مطلب مراجعه نماييد.

BluRay x264 : کيفيت عالي، فیلم تبدیل شده از دیسک بلوری اصلی که حجمی بین ۳ تا ۱۰ گیگ داره بسته به نوع حجم بیت ریت پیکسل تصویر فیلم. کیفیت صدا و تصویر در این نسخه بسیار بالاست.
BDRip : هم دقیقا مثل مورد قبلیه با این تفاوت که ممکنه از حجم کمتری نسبت به مورد قبلی داشته باشه ولی در حجم بالا هم موجوده این نسخه و مورد قبلی هر دو با فرمت mkv یافت میشن

BRrip : کيفيت عالي ، نسخه فشرده شده از فایل BDRip که با تغییر در کیفیت تصویر و صدا با حجم کمتری برای دانلود قرار داده میشه این کیفیت ممکنه قابل مقایسه با کیفیت های قبلی نباشه اما جدیدا با نرم افزارهای خاصی با smooth کردن پیکسل ها میتونن کیفیت مطلوبی رو برابر با موارد بالا داشته باشه و دانلودش برای کسانی که اینترنت سرعت پایینی دارن پیشنهاد میشه (جدیدا کاربران سایت های ایرانی بیشتر از این نوع کیفیت استقبال زیادی کردن اما همونطور که گفته شد قابل مقایسه با بلوری ریپ اصلی نیست

WEB-DL / WebRip : کيفيت عالي ، نسخه کانورت شده توسط اپل iTunes برای فروش در اپل استور
این نسخه توسط خود اپل بصورت قانونی و اختصاصی از دیسک اصلی کانورت شده و کیفیتی برابر با بلوری ریپ داره. ممکنه فیلم هایی در قسمت iTunes اپل یافت بشن که دیسک بلوری شون موجود نباشه اما نسخه موجود در این سایت کیفیت بسیار بالایی داره!

HDTV : کيفيت عالي، نسخه ضبط شده از کانال های ماهواره ای که معمولا انیمیشن ها رو از کانال های پولی دیزنی یا کارتون نت ورک یا ABC و… ضبط میکنن. کیفیت صدا و تصویر در این مورد بالاست ولی ممکنه از کانالهایی ضبط بشه که لوگوی کانال روی اون هک شده باشه این کیفیت برای فیلم یا انیمیشن هایی که هنوز دیسک بلوری اونها عرضه نشده مناسبه چون نسبت به دیویدی ریپ قدیمی کیفیت بسیار بسیار بالاتری داره و معمولا با فرمت mkv / vob یا ts ضبط میشن

DVDRip: کيفيت عالي،  این هم که کیفیت DVD هست و از DVD اورجینال Rip شده و کیفیت عالی داره.

R5 LINE – R5: کيفيت خوب، در مورد کیفیتش، خیلی نزدیک به DVDScr هست و در صورتی که کسی DVDScr رو داره، ارزش دانلود مجدد نداره! ظاهراً مثل TC هست، ولی با تجهیزات خیلی قوی تر و تو استدیوهای حرفه ای!

DVD-Screener – DVDSCR: کيفيت خوب، این همون Screener هست که از روی DVD به همون صورت ضبط میشه. مسلماً کیفیت از VHS بهتره، اگه کسی که ضبط میکنه حرفه ای باشه، کیفیت قابل قبولی داره.

SCREENER – SCR: کيفيت خوب، این کیفیت مستقیم از روی نوار VHS که به صورت مقدماتی برای ویدئو کلوب ها، مغازه ها و در کل اینجور موارد فرستاده میشه ضبط میشه. اگه از نسخه ی اصلی کپی شده باشه، کیفیت خوب و قابل قبولی داره.
این VHSها معمولاً در بعضی قسمت های فیلم (بعضی فیلم ها در کل فیلم) یه واتر مارک برای کپی رایت و سریال نامبر میزنن که اگه پخش شد، بتونن ردیابی کنن. به همین دلیل مجبور میشن اون قسمت رو کِدِر کنن.

TELECINE – TC: کيفيت متوسط ، به صورت دیجیتال از روی حلقه فیلم سینمایی ضبط میشه. کیفیت صدا و تصویرش خوبه اما به دلیل تجهیزات و هزینه ی بالاش زیاد متداول نیست و همون طور که میبینید Releaseهای خیلی کمی از این کیفیت وجود داره.

TELESYNC – TS، کيفيت پرده اي، کیفیت پرده ای هست که با دوربین حرفه ای و معمولاً با پایه ضبط میشه. بیشتر مواقع در سینمای خالی، یا از روی ویدئو پروجکشن ها. تصویر و کمی صداش از CAM بهتره، اما به هر حال پرده ای هست.

کيفيت HDCAM : کيفيت پرده اي، با دوربين دستي و HD در سينما ضبط شده است.

کيفيت CAM : کيفيت پرده اي، کیفیت پرده ای هست که با دوربین دستی ضبط شده و صدای خود سینما هست.

 

نمونه کيفيت Bluray  به صورت تصويري

نمونه کيفيت WebDL به صورت تصويري

نمونه کيفيت HDRip به صورت تصويري

نمونه کيفيت HDCAM به صورت تصويري

نمونه کيفيت HDCAM به صورت تصويري